Patriarhul Teoctist Arapasu

DATA NASTERII: 07 Februarie, 1915
DATA DECESULUI: 30 Iulie, 2007
LOCALITATE: Bucuresti
-> Email catre familie & prieteni
-> Adauga o amintire
-> Adauga o poza
-> Contacteaza detinatorul memorialului
-> Printeaza
MEMORIAL PERMANENT
CREAT DE
Elena Pascale, la 26 Februarie, 2010
MEMORIAL PERMANENT
INFORMEAZA-TI PRIETENII
15738 vizualizari

Memorial etern Patriarhul Teoctist Arapasu

  • Dumnezeu să vă ierte și să vă odihnească Preafericite Părinte Patriarh întru Împărăția Sa, acum și pentru veșnicie, AMIN, veșnică pomenire!

    Lumanare aprinsa de T Elna din Tg Mures la 24 Noiembrie 2014
  • Dumnezeu să vă ierte și să vă odihnească Preafericite Părinte Patriarh întru Împărăția Sa, acum și pentru veșnicie, AMIN, veșnică pomenire!

    Lumanare aprinsa de Tudorache Ionuț Cristian la 21 Septembrie 2012
  • Vesnica pomenire

    Lumanare aprinsa de Victoria Stanomir la 30 Iulie 2012
  • Viata vesnica Parinte Teoctist!

    Lumanare aprinsa de Marianbr din Braila la 07 Iunie 2012
  • VIATA VESNICA

    Lumanare aprinsa de Simpetru la 25 Aprilie 2011


    

      Teoctist a intrat in monahism la 14 ani, ca frate la Schitul Sihastria, apoi la manastirea Vorona din judetul Botosani.

       Intre anii 1940 si 1944 a urmat cursurile Facultatii de Teologie a Universitatii Bucuresti, devenind licentiat in Teologie, specialitatea Liturgica, cu calificativul "Magna cum laudae".

       La data de 6 august 1935 a depus voturile monahale la manastirea Bistrita (judetul Neamt), primind la calugarie numele de Teoctist, iar la 25 martie 1945 este hirotonit ieromonah la Catedrala Mitropolitana din Iasi.

       De-a lungul timpului devine, pe rind, Episcop vicar patriarhal, Episcop al Aradului, Ienopolei si Halmagiului (1962), Episcop al Episcopiei Ortodoxe din America si Canada (1963), Arhiepiscop al Craiovei si Mitropolit al Olteniei (1973), Arhiepiscop al Iasilor si Mitropolit al Moldovei si Sucevei (1977).

       La 31 iulie 1986, dupa moartea patriarhului Iustin, a devenit loctiitor de patriarh, iar la 9 noiembrie 1986 a lost ales ca arhiepiscop al Bucurestilor, mitropolit al Ungrovlahiei si patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, fiind inscaunat la 16 noiembrie 1986.


Site-uri Partenere: Seminee      Prahova Business      Monitorizare GPS      Voicemarket